Czym usunąć stary lakier z powierzchni drewna

zmywacze do drewna
Na pewno wielu z nas marzy o odnowieniu starego mebla który zalega na strychu lub w piwnicy, jak to zrobić aby uzyskany efekty był zadowalający? Na początek na pewno należny zaopatrzyć się w dużą dozę cierpliwości, bo zdzieranie starych powłok z powierzchni drewnianych jest zajęciem czasochłonnym, szczególnie jeśli naniesiono kilka warstw farby czy lakieru. Jeśli już mentalnie jesteśmy przygotowani do czekającego zadania to na początek należy zidentyfikować rodzaj zabezpieczenia drewnianej powierzchni: mogą to być:

  • politura
  • farba
  • bejca
  • lakier

Farbę najłatwiej zidentyfikować, najczęściej złuszcza się, ukrywa rysunek drewna, występuje właściwie w pełnej gamie kolorystycznej. Trudniej będzie odróżnić politurę od lakieru, przy czym jeśli mówimy o politurze to stosowana ona była właściwie do lat 50 XX wieku. Jeśli chcemy odnawiać młodszy mebel to najczęściej będziemy mieć do czynienia z lakierem. Niemniej jednak każdy może przeprowadzić prosty test. Tampon z waty zamaczamy w spirytusie i zaczynamy pocierać nasz mebel, najlepiej w mniej widocznym miejscu. Jeśli po 30 sekundach pocierania wata wciąż jest czysta, to na powierzchni jest lakier, jeśli zabrudziła się to znaczy że mamy powierzchnię lakierowaną, ale brudną. Jeśli wata przybrała kolor drewna ( różne odcienie żółtego i brązowego) to znaczy że mamy do czynienia z politurą.

Usuwanie politury (szelaka) z powierzchni drewnianej

Jak napisaliśmy wyżej politura jest wrażliwa na działanie spirytusu ( a także wody i ciepła) dlatego najlepszym sposobem do jej usunięcia jest właśnie spirytus, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wartościowym antykiem. Moczymy szmatkę w spirytusie, kładziemy na czyszczonej powierzchni, przykrywamy folią (spowalnia parowanie spirytusu), po kilku minutach sprawdzamy jeśli powierzchnia jest miękka i częściowo rozpuszczona to ścieramy ją wełną stalową, często ją zmieniając. Oczyszczone miejsca przemywamy szmatkami zmoczonymi spirytusem, aż do całkowitego umycia powierzchni. Czynność kontynuujemy na całym meblu.

Usuwanie farby z mebli drewnianych, drzwi i okien

Aby usunąć starą farbę mamy dwie możliwe ścieżki postępowania: chemiczną i mechaniczną. Metoda chemiczna polega na nakładaniu zmywaczy do starych powłok malarskich ( które posiadamy w naszych sklepach w Krakowie. Nanosimy pędzlem warstwę zmywacza i zostawiamy na 3 -30 minut w zależności od liczby warstw. Po tym czasie zmiękczoną powierzchnię czyścimy szpachelką ( zgodnie z układem słojów drewna), a po usunięciu farby szczotką z letnią wodą. Po wyczyszczeniu zostawiamy mebel do wyschnięcia przynajmniej na 24 godziny. Doradzamy nakładać zmywać w pozycji poziomej, w miejscu bez słońca, w temperaturze od 5 do 30 stopni. Zmywacze nie zadziałają na twardych lakierach poluiuretanowych i dwuskładnikowych. Wtedy zostaje tylko metoda mechaniczna.

Metoda mechaniczna polega na mechanicznym usunięciu farby przy pomocy opalarek elektrycznych i materiałów ściernych. Starą powierzchnię nagrzewamy opalarką aż stanie się miękka i usuwamy szpachelką lub innym skrobakiem. Problemem na pewno będą trudno dostępne miejsca, wszelkiego rodzaju niewielkie zagłębienia i rzeźbione detale, dlatego dobrze przygotować sobie zestaw narzędzi o różnych kształtach i szerokościach. Przy zaokrągleniach doskonale sprawdza się stalowa łyżka. Innym sposobem mechanicznym jest użycie szlifierek oscylacyjnych i wiertarek z nakładkami z papierem ściernym o odpowiednio dobranej granulacji (100 do 180 ). Osobiście polecamy wiertarkę gdyż większość z nich posiada regulację obrotów, a obrotami szlifierki bardzo łatwo uszkodzić powierzchnię. Oczywiście jeśli mamy większą ilość przedmiotów do renowacji warto zabezpieczyć się w odpowiednie szlifierki, wydatek 200 złotych pozwoli zaoszczędzić kilak godzin pracy. Po oczyszczeniu powierzchni przemywamy letnią wodą i zostawiamy do wyschnięcia.


W przypadku bejcy możemy mieć utrudnione zadanie. Bejca charakteryzuje się tym że wnika w drewno i penetruje go do pewnej głębokości. Często niemożliwym jest zeszlifowanie tak dużej ilości drewna, dlatego jeśli mamy do czynienia z bejcą to po odczyszczeniu mebla sugerujemy nałożenie podobnego odcieniu bejcy i bezbarwnego lakieru, lub samej lakierobejcy. Oczywiście można zamalować całą powierzchnię farbą, wtedy mamy do dyspozycji pełną kolorystykę.