Kolory farb do drewna

kolory farb do drewna
Nie każdy z nas wie że każdy gatunek drewna cechuje się innymi właściwościami takimi jak twardość, giętkość czy kolor.Nie każdy również wie, że w zależności od gatunku drewna kolor, efekt jaki osiągniemy po pomalowaniu będzie się różnił. Nawet nasze rodzime gatunki bardzo się od siebie różnią, czy to usłojeniem, czy stopniem w jakim absorbują impregnat. Dlatego nie należy sugerować się wzornikami wymalowań przygotowywanymi przez producentów impregnatów, ale wykonać próbne wymalowanie na kawałku drewna, który będziemy poddawać koloryzacji a później również impregnacji.

paleta kolorów lakierobejca dulux

Warto również zastanowić się, czy aby zmiana koloru drewna jest pożądana i czy nie warto rozważyć pozostawienie naturalnego koloru drewna i tylko zaimpregnowanie go. Z naturalnym kolorem drewna dużo łatwiej zestawić różne meble, tkaniny, wzory, kolory ścian. Naturalne drewno dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach, jak również w stylizowanych na góralskie chatach czy też pomieszczeniach. Aby zachować naturalny kolor można zastosować różne środki takie jak lakiery, impregnaty czy też modne w ostatnich czasach oleje (szczególnie polecany na powierzchnie drewniane, z którymi styczność będzie miała nasza żywność, czy też dzieci).

Jeśli jednak konieczna jest zmiana koloru drewna to należy zastanowić się, jaki środek zastosować. Możemy zastosować:

  • lakiery
  • bejce
  • oleje

Lakiery do drewna dostępne są w ofercie prawie każdego producenta farb i lakierów. Kolory proponowane przez firmy zajmujące się produkcją lakierów są podobne do siebie i są typowymi, najczęściej wybieranymi kolorami przez klientów. Lakiery dają możliwość wykończenia powłoki w półmacie oraz na wysoki połysk. Wybór wykończenia zależy od preferencji klienta.
Bejce oraz lakierobejce są również szeroko stosowane do zabezpieczania drewna oraz do jego koloryzacji. Dostępna kolorystyka nie różni się bardzo od kolorów lakierów, a bejce są polecane do koloryzacji drewna na zewnątrz, jak i do wnętrz. Bejce łatwo się rozprowadzają na powierzchni drewna oraz nie tworzą zacieków. Nowością na rynku są lakierobejce, które są połączeniem bejcy i lakieru. Mogą barwić drewno i wnikać w jego wnętrze oraz zabezpieczać go tworząc na jego powierzchni barierę ochronną.

paleta kolorów sadolin
Coraz popularniejszą metodą zabezpieczania drewna jest olejowanie. Zyskało sobie ono duże grono entuzjastów głównie dzięki łatwości z jaką można zaimpregnować drewno olejem oraz możliwość samodzielnego wykonania olejowania. Niewątpliwym atutem oleju jest również to, iż nawet delikatne ubytki w zaolejowanej powłoce nie powodują oszpecenia powłoki i prezentują się dobrze w przeciwieństwie do ubytków na powłoce pokrytej lakierem. Minusem oleju jest jego zdolność do szybkiego wycierania się i konieczność ponownej impregnacji.
Warto pamiętać, że w odróżnieniu od bejcy, która wnika w drewno lakier można zawsze zdjąć i przywrócić drewnu jego właściwy kolor.