Dla każdego inwestora budującego dom moment montażu więźby dachowej jest krokiem milowym, momentem szczególnym, w którym inwestycja nabiera realnych kształtów przypominających już gotowy budynek. Chwila ta jest również niezwykle ważna, ponieważ od podjętych decyzji zależy, czy cały dach będzie nam służył przez lata i cieszył oko. Oczywiście nie chodzi tu tylko o samą dachówkę, czy też blachę, ale również o elementy, które determinują wygląd całego dachu, czyli o więźbę dachową.
Poza wyborem odpowiedniego drewna na więźbę należy również poświęcić chwilę i zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sposobu impregnacji oraz samego środka do impregnacji więźby dachowej. Sprawa wydaje się prosta, ale taka nie jest. Co do samych metod impregnacji możemy poddać nasze drewno impregnacji:
- powierzchniowej – mało skuteczny sposób ze względu na małą wnikliwość preparatu w strukturę drewna, ale zaletą tej metody jest to, iż można ją wykonać samemu;
- zanurzeniowej – metoda ta polega na poddaniu kąpieli drewna w specjalnych wannach ze środkiem chemicznym;
- próżniowo-ciśnieniowej – inaczej nazywaną również impregnacją wgłębną – polega ona na wtłaczaniu impregnatu bezpośrednio do drewna przy pomocy specjalnego autoklawu – metoda niezwykle skuteczna.
Sposób impregnacji mamy już omówiony, zajmijmy się teraz wyborem samego środka do impregnacji. Wybierając preparat należy zwrócić uwagę na typ ochrony jaki on gwarantuje, czyli przed czym zabezpiecza. Ogólnie rzecz ujmując preparaty do zabezpieczania drewna na więźbę chronią przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, grzybami, pleśnią, sinizną, glonami, bakteriami, owadami. Przed czym chroni nas konkretny produkt warto przeczytać na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Na opakowaniach producenci zaznaczają również do jakiego typu impregnacji nadaje się konkretny produkt.
Należy pamiętać, że wstępna impregnacja, której drewno jest poddane już w tartaku jest często niewystarczająca (zwyczajowo drewno impregnuje się zanurzeniowo, ale niestety za krótko), dlatego zaleca się dodatkowo zaimpregnować drewno już po położeniu więźby. Ze względu na to, że drewno konstrukcyjne nie jest szlifowane dobrym sposobem dalszej impregnacji jest natrysk, który znacznie przyspieszy proces.
Obecnie na rynku jest bardzo bogata i obszerna oferta środków do impregnacji drewna konstrukcyjnego, które mają różne właściwości oraz są dostępne w różnych cenach. Warto również zastanowić się nad dodatkową impregnacją, która zabezpieczy drewno przed ogniem. Taką impregnację wykonuje się już bezpośrednio na ułożonej więźbie, ze względu na to, iż preparaty ognioodporne są łatwo wymywalne przez wodę. Należy również bezpośrednio po zakończeniu impregnacji przykryć więźbę dachem.
Wykonując pokrycie dachu należy pamiętać, że aby cieszyć się pięknym dachem nie warto tylko inwestować w drogą dachówkę, czy też blachę. Warto również zadbać o dobrą impregnację drewna konstrukcyjnego, na którym ten nasz piękny dach będzie się opierał.