Drewniane podłogi

czym malowac drewniane podlogi

Dawniej posiadanie w domu parkietu świadczyło o majętności mieszkańców, podkreślało ich pozycję oraz niezwykle ozdabiało pomieszczenia mieszkalne. Obecnie drewno również jest materiałem luksusowym (jego cena oczywiście zależy od gatunku, ale nadal pozostaje wysoka) i dlatego niezwykle ważnym jest, aby prawidłowo je impregnować tak, aby mogło zdobić i służyć przez wiele lat.

Jeszcze w wieku XX popularnym środkiem do zabezpieczania drewnianej podłogi był lakier, który nadawał parkietowi elegancki połysk oraz chronił drewno przed zarysowaniami. Kiedyś stosowano tylko lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe), które wydzielały niezbyt przyjemny zapach przy nakładaniu, ale trwałość powłoki chwalona przez parkieciarzy. Jednak po wielu latach okazało się, że właśnie te lakiery są niezwykle niebezpieczna dla zdrowia i życia nie tylko samych parkieciarzy, ale również dla osób użytkujących podłogi pomalowane lakierami rozpuszczalnikowymi.

Od tego czasu popularne stały się lakiery, w których rozpuszczalnikiem jest woda, tzw. lakiery wodne, które są zdrowsze dla ludzi, a jak się z czasem okazało trwałość powłoki jest porównywalna jak w przypadku lakierów rozpuszczalnikowych. Wśród lakierów wodnych rozróżniamy lakiery akrylowe ( mało odporne na ścierane, a przez to niezbyt popularne), akrylowo-poliuretanowe (łatwe do nakładania, ale średnio odporne na ścieranie) oraz poliuretanowe (wysoka odporność na ścieranie, przy relatywnie niskiej cenie).

Nowością i alternatywą dla lakierów są oleje do podłóg zachwalane przez zwolenników „naturalnych podłóg”. Oleje do podłóg drewnianych w swojej ofercie posiada wiele firm zajmujących się produkcją farb i lakierów. Niezaprzeczalną zaletą podłogi olejowanej jest zdolność do samodzielnego odnawiania powłoki oraz możliwość samodzielnego miejscowego „naprawiania” wytartych, częściej używanych fragmentów parkietu., jak również możliwość podkolorowania drewnianej podłogi na wybrany kolor. Należy tylko pamiętać, aby wybrać olej odpowiedni do naszego rodzaju podłogi (oleje mogą być do drewna krajowego, jak również do drewna egzotycznego).

Wybierając sposób impregnacji drewna należy kierować się nie tylko ceną. Należy zastosować impregnat, który zabezpieczy nasze drewno w odpowiedni sposób i zapewni mu świetny wygląd na lata.