Impregnacja drewna

impregnacja drewna
Co zrobić aby drewniana powierzchnia zachowała blask jak najdłużej?
Tak naprawdę są trzy sposoby, aby zachować piękno drewna na dłużej. Po pierwsze należy impregnować, po drugie koniecznie należy impregnować, a po trzecie – trzeba drewno impregnować!
Tym stwierdzeniem można by zakończyć ten artykuł, ale nasuwa się pytanie, czym impregnować i jak często, aby nasze drewno zachowało blask na dłużej.

Przede wszystkim najważniejsza jest pierwsza impregnacja oraz przygotowanie drewna do niej. Drewno należy przeszlifować tak, aby uzyskać gładkość na jego powierzchni,a następnie przystąpić do impregnacji, czyli polakierować, zaolejować, czy też zabejcować. Wybór impregnatu zależy oczywiście od tego na jakim efekcie nam zależy. Gdy chcemy podbarwić drewno i nadać mu całkowicie inny kolor wybieramy bejcę w kolorze, który nam odpowiada lub też lakierobejcę, aby podbarwić drewno oraz zostawić na jego powłokę odporną na grzyby, promienie UV oraz wodę.

Jeśli chcemy wydobyć naturalny kolor drewna i tylko zakonserwować go, aby zachować jego naturalny wygląd na lata można zastosować olej, który zawiera naturalne oleje chroniące drewno np. olej tungowy. O jego trwałości może świadczyć fakt, iż oleje takie stosuje się do impregnacji pokładów statków, które narażone są na działanie wody morskiej. Gdy zależy nam na efekcie gładkiej i lśniącej powłoki możemy drewno zaimpregnować lakierami koloryzującymi lub bezbarwnymi, które chronią przed grzybami, pleśnią oraz promieniami UV.
Po pierwszej impregnacji należy delikatnie przeszlifować powłokę i przystąpić do dalszej impregnacji.

Na pytanie jak często impregnować ciężko odpowiedzieć. To oczywiście zależy od tego, w jakim stopniu drewno jest zniszczone, czy było wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz wody, czy mamy do czynienia z powłoką pionową, czy też poziomą. Ważne jest jedno – należy zaimpregnować ponownie, kiedy widzimy zmęczenie drewna i jego delikatne zużycie. Tylko odpowiednia i wykonana na czas impregnacja pozwoli nam się cieszyć drewnem na lata.