Drewno

dlaczego drewno

Dlaczego warto używać drewna i korzystać z przedmiotów zbudowanych z drewna

Drewno to naturalny, odnawialny surowiec używany przez człowieka od stuleci. Materiał ekologiczny, naturalny, przyjazny dla dzieci i naszego zdrowia. Z drewna budowano narzędzia, broń, statki, domy, meble, wytwarzano papier, drewno służyło jako źródło ciepła. Wiele z tych rzeczy wymienionych powyżej tworzy się z drewna i używa do dzisiaj. Drewno, a raczej same drzewa mają wpływ na środowisko i można śmiało powiedzieć, że właśnie od drewna zależał nasz rozwój i dlatego jest niezwykle ważne dla ludzi.

Drewno można nazwać surowcem odnawialnym, ale niestety proces jego odnowy trwa bardzo długo, dlatego ważne jest, aby posiadane zasoby drewna wykorzystywać mądrze, a rzeczy produkowane z drewna można było użytkować przez długie lata. Samo drewno jako materiał może służyć bardzo długo nawet bez poddawania go procesom mającym na celu zabezpieczenie przed grzybami, pleśnią, czy też owadami.

dlaczego z drewna

W dzisiejszych czasach sztukę tworzenia pięknych przedmiotów z drewna opanowano do perfekcji i mistrzowie tego fachu potrafią z tego plastycznego materiału wykonać prawdziwe arcydzieła. Nie mam na myśli tylko same figurki, czy też inne dekoracje, ale również meble, przedmioty codziennego użytku, nie zapominając również o parkietach, których wzory według których są ułożone na podłodze przyprawiają o zachwyt. Drewno jest materiałem, które użyte w pomieszczeniu nadaje mu przytulny, ciepły charakter, ale jednocześnie po drewno sięgają architekci tworzący nowoczesne, przestronne wnętrza. Jednym słowem, drewno jest uniwersalne.

czemu z drewna

Niestety wielkim minusem jest cena drewna, a przede wszystkim przedmiotów wykonanych z drewna. Drewno stało się luksusem i nie mówię tylko o egzotycznych gatunkach, ale również o naszych rodzimych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby o drewno dbać i pielęgnować je poprzez impregnację oraz konserwację.