Drewniany taras

czym malować drewniany taras

Taras drewniany ma szanse być naturalnym przedłużeniem naszego salonu, czymś co pozwala poczuć się na tarasie komfortowo, bardziej intymnie, elegancko. Aby tak się stało należy niestety podjąć kilka ważnych decyzji odnośnie gatunku drewna, sposobu montażu, przygotowania podłoża, a co najważniejsze (i tym właśnie zagadnieniem zajmiemy się w tym dziale) sposobem impregnacji naszego wymarzonego tarasu.

Deski tarasowe często na etapie przycinania są impregnowane ciśnieniowo, co jednak nie zwalnia nas z obowiązku zaimpregnowania go. Aby wybrać najlepszy środek do impregnacji tarasu należy pamiętać, aby zastosować środek dedykowany dla gatunku drewna, który chcemy położyć na naszym tarasie. Tak więc do desek z drewna egzotycznego będziemy musieli użyć innych impregnatów niż do desek z drewna krajowego. To samo tyczy się twardości drewna. Nie każdy impregnat jednakowo się wchłonie w różne gatunki drewna.

czym-malowac5

Aby drewniany taras służył nam przez lata należy go zabezpieczyć przed grzybami, pleśnią oraz owadami. Popularną środkiem do impregnacji desek tarasowych jest olej. Pierwsze olejowanie jest czynnością czasochłonną, ponieważ należy impregnować deski olejem tak długo, aż deski przestaną „pić” olej. Można też użyć sposobu i zmontować sobie rynienkę do moczenia całych desek np. z rynny PVC do której wlewamy olej i zanurzamy w niej deski. Oczywiście deski zostawiamy na jakiś czas w tej kąpieli, aby mogły swobodnie impregnować się. Ponieważ olej jest wypłukiwany z desek często olejowanie należy powtarzać przynajmniej raz w roku tak, aby zachować zdrowy wygląd drewna oraz aby mieć pewność, że nasz drewniany taras posłuży nam przez lata.

Drewniany taras nie należy do najtańszych, dlatego warto zainwestować w środki do impregnacji, które pozwolą nam cieszyć się pięknem naszego tarasu przez wiele lat. A po fachowe porady odnośnie produktów do impregnacji drewna koniecznie należy udać się do wyspecjalizowanych sklepów z farbami i impregnatami.