Dla wielu z nas widok drewnianego ogrodzenia (płotu) wywołuje uśmiech na twarzy i kojarzy nam się z sielsko-wiejskimi wakacjami u dziadków, zabawą, dzieciństwem. Niewielu wie, że obecnie ogrodzenie kraków może nie mieć wiele wspólnego z wiejskim klimatem, a samo drewno na ogrodzeniu może mieć bardzo nowoczesny wygląd, a samo drewniane ogrodzenie swoim klimatem może podkreślać nowoczesność domu, a jednocześnie ocieplać jego wygląd. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju użytego drewna, sposobu impregnacji, ale również od samego sposobu montażu.
Tematem, który nas najbardziej interesuje i którym się zajmiemy będzie oczywiście impregnacja drewnianego ogrodzenia. Na rynku można znaleźć wiele środków do impregnowania drewna, od lakierów, poprzez bejce, lakierobejce, aż po oleje.
Czym się te środki różnią i który z nich zastosować? Oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to drugie pytanie trudno udzielić. Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie końcowym nam zależy. Warto wspomnieć, że każdy preparat ma różne właściwości i trzeba wybrać rozwiązanie pod konkretne ogrodzenie, a nie sugerować się tylko reklamą w prasie, czy też samą ceną. Często specjalistyczne środki będą droższe, ale ochronią nasze drewno na dłużej i summa summarum będą bardziej opłacalne od tych najtańszych. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest lakier. Tworzy on na powierzchni drewna twardą powłokę zabezpieczającą przed negatywnym działaniem wody oraz słońca, a jednocześnie zabezpiecza przed ścieraniem. Lakier jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą podkreślić naturalne piękno drewna.
Kolejnym rozwiązaniem będą bejce, które pomogą nam uzyskać kolor ogrodzenia o którym marzymy, jednocześnie nie zakrywając całkowicie usłojenia drewna, a tym samym zachowując i podkreślając jego charakter. Bejce same w sobie mogą zabezpieczać drewno przed działaniem promieni słonecznych oraz grzybów, ale nie dają 100% pewności, że nasze drewno zachowa swój wygląd na lata. Aby uzyskać tą pewność należy utrwalić zabejcowaną powierzchnię lakierem.
Produktem 2w1 będzie na pewno lakierobejca, która podbarwi drewno, a jednocześnie zapewni mu ochronę na lata. Skuteczniejszym rozwiązaniem od prezentowanych powyżej będzie impregnat olejowy, który zabezpieczy drewno (trwale oraz dokładnie wypełnia pory drewna) przed wodą, ale należy pamiętać, że powierzchnie zaimpregnowane produktami olejowymi nie można już pomalować ani lakierem, ani farbą. W sprzedaży są impregnaty bezbarwne oraz koloryzujące.
Ciekawym oraz nowoczesnym rozwiązaniem jest również emalia do drewna (dostępna w ofercie wielu firm). Emalia tworzy bardzo trwałą oraz odporną na ścieranie powłokę. A jej niewątpliwym atutem jest to, iż emalie są dostępne w wielu kolorach, często bardzo oryginalnych. Należy tylko pamiętać, że emalia w przeciwieństwie do bejcy przykrywa usłojenie drewna i może być zastosowana tylko wtedy, kiedy nie zależy nam na podkreśleniu rysunku drewna.
Podsumowując rozważania o drewnie oraz jego zabezpieczaniu trzeba pamiętać, że wybierając rodzaj zabezpieczenia należy znaleźć produkt odpowiedni dla naszego rodzaju drewna, zabezpieczający przed konkretnymi typami pleśni i grzybów oraz w odpowiadającej nam kolorystyce.